Jídelní stůl DropRozkládací jídelní stůl Drop s kovovou podnoží!

Jaké dřevo a jeho úpravu vybrat?

Neslevujeme ze svých hodnot a nábytek tvoříme pouze z nejkvalitnějšího dostupného dřeva. Po zkušenostech používáme pro naše stoly a další interiérové výrobky zejména dubové a jasanové dřevo. Masivní dřevěné desky vyrábíme na dílně z výběrového sušeného řeziva z místních lesů s trvale udržitelným hospodařením a certifikátem PEFC odpovědného lesnictví. Díky tomu je každý kus s odpovědností a pečlivě vyrobený originál. Nekupujeme desky od překupníků, kde není možné zaručit původ a kvalitu takového polotovaru. Výhodou správně vyrobeného a ošetřeného masivního nábytku je nadstandardní životnost, snadná údržba a možnost jednoduché renovace. Náš industriální nábytek vám bude sloužit mnoho desítek let!

Obsah článku

Typ a sukovitost dřeva

V naší výrobě pracujeme nejčastěji s dubovým a jasanovým dřevem. Obě dřeviny se vyznačují nadstandardní tvrdostí s nádhernou kresbou a vysokou životností.

Dub sukovitý / rustikální - jedná se o dubovou desku, v níž může být větší množství suků různé velikosti. Deska působí velmi přirozeně. Suky jsou tmeleny nejčastěji tmavým tmelem.

Dub sukovitý/rustikální

Dub s menším množstvím suků - vybíráme dřevo s menší množstvím suků, ve dřevě však mohou být malá očka a suky, které jsou tmeleny světlým nebo tmavým tmelem. Nejedná se o však o bezsukovité dřevo. V případě zájmu o desku bezsukovitou nás kontaktujte pro individuální nabídku (standardně 10-15% navýšení ceny).

Dub málo sukovitý

Jasan výrazné letokruhy vytvářejí krásnou originální kresbu. Tvrdostí se vyrovná dubu, jeho dřevo obsahuje výrazně méně suků. Dřevo je pevné, tvrdé, houževnaté a z našich dřevin nejpružnější. Oproti dubu má světlejší, sametovější odstín s tmavšími pruhy středového dřeva.

Jasan

Povrchová úprava dřeva - kartáčováný nebo hladký povrch

Kartáčování je speciální finální úprava desky pomocí kartáčovací brusky. Dochází k tzv. vykartáčování měkčích vláken mladšího dřeva, tvrdší vlákna naopak zůstanou. Touto úpravou můžeme dosáhnout prokreslenějšího povrchu a vytvořit na dřevě hezkou strukturu.

Zvláště dubové a jasanové dřevo je na kartáčování ideální, po této úpravě získává opravdu krásný a nenapodobitelný vzhled. Na dotek dřevo získává příjemný mělký reliéf s lehce patrným vrásněním cca 0,5mm. Vzhled a struktura kartáčovaných stolů také promíjí drobné škrábance. Tedy z našeho pohledu je tato úprava nejen hezká, ale navíc i praktická. Hladký povrch je ovšem také velmi hezký a hodí se tam, kde nechceme zdůrazňovat strukturu dřeva. Hladký povrch je také vhodný pro pracovní stoly, nebo psaní domácích úkolů. 

Hrana masivní desky

Hranu masivní desky je možné upravit do požadované podoby, nabízíme u většiny výrobků následující varianty:

  • Kolmá hrana - deska je zaříznuta pod kolmým úhlem. Hrany a rohy jsou zabroušeny frézou cca 2mm, aby nebyly ostré.
  • Přírodní hrana - podélná strana desky po obou krajích kopíruje původní přírodní tvar desky, je mírně zvlněná a nepravidelná. Z čela je deska kolmá a hrany jsou zbroušené.
  • Zkosená hrana - deska je zespodu zešikma seříznuta, v horní části je ponecháno cca 5-7mm původní kolmé hrany. Hrany a rožky jsou zabroušeny frézou, aby nebyly ostré.
  • Zesílená hrana - deska je po celém svém obvodu zesílena na dvojnásobek svojí tloušťky, to znamená na 8 cm. Dřevěná léta na sebe vizuelně navazují.

Standardní hrana desky z naší výroby je kolmá, působí čistým a moderním dojmem. Další variantou je ponechání přírodního tvaru a "zvlnění" okraje desky dle okraje rostlého stromu. Jestliže chcete, aby deska stolu působila jemnějším a elegantním dojmem, pak zvolte zkosenou hranu desky. Zesílená hrana desky je ideální, pokud chcete naopak zdůraznit dominanci stolu.

Ošetření dřeva - olejový nátěr

Desky natíráme dvěma nátěry bezbarvého tvrdého voskového oleje od firmy OSMO. Voskový olej desku perfektně chrání proti běžnému poškození a zvýrazní přirozenou strukturu dřeva. Povrch dřeva ošetřený tvrdým voskovým olejem je nenáchylný k zašpinění, odpuzuje vodu, je odolný proti oděru a příjemný na dotyk. Navíc je odolný vůči vínu, pivu, cole, kávě, čaji, ovocné šťávě, mléku a vodě. Uschlý nátěr je nezávadný pro lidi, zvířata a rostliny.

Na výběr máme tyto nátěry:

  • Bezbarvý mat 3062
  • Bezbarvý hedvábný polomat 3032
  • Natural Effekt mat 3041
  • Mořené odstíny (bílá, stříbrně šedá, grafit, havana, jatoba, koňak, tabák, černá)

➡️Jaký je mezi nimi rozdíl? Podívejte se do našeho článku věnovaného odstínům.

Základní odstíny nátěrů OSMO Majstrštych

Jakost

Více o jakostech všech našich komponentů zde.

Zpět do obchodu