Doprava ZDARMA pro všechny objednávky v období 20 - 31.5.2022!

Jaké dřevo a jeho úpravu vybrat?

Neslevujeme ze svých hodnot a nábytek tvoříme pouze z nejkvalitnějšího dostupného dřeva. Po zkušenostech používáme pro naše stoly a další výrobky nejčastěji dubové dřevo. Masivní dřevěné desky vyrábíme na dílně z výběrového sušeného řeziva lokální produkce z lesů s trvale udržitelným hospodařením. Díky tomu je každý kus pečlivě vyrobený originál. Nekupujeme hotové desky od překupníků, kde není možné zaručit původ a kvalitu takového polotovaru. Výhodou správně vyrobeného a ošetřeného dubového stolu je nadstandardní životnost, snadná údržba a možnost jednoduché renovace. Náš nábytek vám bude sloužit mnoho desítek let!

Vzhled a sukovitost dubového dřeva

Dub je nestárnoucí klasika, velmi tvrdé dřevo s nádhernou kresbou a vysokou životností. Dubové dřevo je také velmi příjemné na dotek. Dub také nabízí mnoho zajímavých variant vzhledu desky dle struktury dřeva. A to buď sukovité s rustikálnějším vzhledem, nebo s menším množstvím suků. Vyrábíme obě varianty, abyste měli možnost si vybrat ten ideální vzhled, který nejvíce lahodí Vašemu oku a interiéru.

 1. Dub sukovitý / rustikální - jedná se o dubovou desku, v níž je větší množství suků, případně praskliny. Deska působí velmi přirozeně. Větší suky a praskliny jsou tmeleny tmavým tmelem. ➡️Příklad desky jídelního stolu ze sukovitého dubu ZDE
 2. Dub s menším množstvím suků - vybíráme dřevo s malým množstvím suků, ve dřevě mohou být malá očka a menší suky, které mohou být tmeleny světlým nebo tmavým tmelem. Nejedná se však o zcela bezsukovité dřevo a tuto variantu nabízíme pro stoly do délky 200cm. ➡️Příklad desky jídelního stolu z bezsukovitého dubu ZDE

V případě zájmu o jiný druh dřeva (jasan, buk...), požadavek na dub s malým množsvím suků pro stoly dlouhé více než 200cm, či masivní desku zcela bezsukovitou nás prosím kontaktujte pro individuální nabídku.

Povrchová úprava dubového dřeva - kartáčováný nebo hladký povrch

Kartáčování je speciální finální úprava desky pomocí kartáčovací brusky. Dochází k tzv. vykartáčování měkčích vláken mladšího dřeva, tvrdší vlákna naopak zůstanou. Touto úpravou můžeme dosáhnout prokreslenějšího povrchu a vytvořit na dřevě hezkou strukturu.

Zvláště dubové dřevo je na kartáčování ideální, po této úpravě získává opravdu krásný a nenapodobitelný vzhled. Na dotek dřevo získává příjemný mělký reliéf s lehce patrným vrásněním cca 0,5mm. Vzhled a struktura kartáčovaných stolů také promíjí drobné škrábance. Tedy z našeho pohledu je tato úprava nejen hezká, ale navíc i praktická. Hladký povrch je ovšem také velmi hezký a hodí se tam, kde nechceme zdůrazňovat strukturu dřeva. Hladký povrch je také vhodný pro pracovní stoly, nebo psaní domácích úkolů. 

Hrana dubové masivní desky

Hranu dubové masivní desky je možné upravit do požadované podoby, nabízíme 3 varianty:

 • Kolmá hrana - deska je zaříznuta pod kolmým úhlem. Hrany a rohy jsou zabroušeny frézou cca 2mm, aby nebyly ostré.
 • Zkosená hrana - deska je zespodu zešikma seříznuta, v horní části je ponecháno cca 5-7mm původní kolmé hrany. Hrany a rožky jsou zabroušeny frézou, aby nebyly ostré.
 • Přírodní hrana - podélná strana desky po obou krajích kopíruje původní přírodní tvar desky, je mírně zvlněná a nepravidelná. Z čela je deska kolmá a hrany jsou zbroušené.

Standardní hrana desky z naší výroby je kolmá, působí čistým a moderním dojmem. Další variantou je ponechání přírodního tvaru a "zvlnění" okraje desky dle okraje rostlého stromu. Jestliže chcete, aby deska stolu působila jemnějším a elegantním dojmem, pak zvolte zkosenou hranu desky.

 

Ošetření dřeva - olejový nátěr

Desky natíráme dvěma nátěry bezbarvého tvrdého voskového oleje od firmy OSMO. Voskový olej desku perfektně chrání proti běžnému poškození a zvýrazní přirozenou strukturu dřeva. Povrch dřeva ošetřený tvrdým voskovým olejem je nenáchylný k zašpinění, odpuzuje vodu, je odolný proti oděru a příjemný na dotyk. Navíc je odolný vůči vínu, pivu, cole, kávě, čaji, ovocné šťávě, mléku a vodě. Uschlý nátěr je nezávadný pro lidi, zvířata a rostliny.

Na výběr máme tyto nátěry:

 • Bezbarvý matný 3262
 • Bezbarvý hedvábný polomatný 3232
 • Naturální matný Effekt 3041
 • Transparentní bílý 3240
 • Transparentní černý 3590
 • Intenzivní černý 3590

➡️Jaký je mezi nimi rozdíl? Podívejte se do našeho článku věnovaného odstínům.

 

Odstíny olejových nátěrů OSMO

Jakost

Více o jakostech všech našich komponentů zde.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení