Jak pečovat o masivní desku jídelního stolu

Jednou ze základních výhod masivu je dlouhá životnost. Aby tomu tak skutečně bylo, vyžaduje náležitou péči. Jak se starat správně o desku stolu?

Sázkou na jistotu je tvrdý voskový olej

Masivní stůl v kuchyni představuje překrásnou dominantní ozdobu interiéru. Aby si ovšem zachoval vzhled i všechny funkční vlastnosti, musíte se o něj starat. Kuchyně je mimořádně exponovaným prostředím, kde nábytek „trpí“.

Z naší výroby bývá dřevo ošetřeno olejem speciálně určeným na dřevo, tvz. tvrdým voskovým olejem od firmy OSMO. Po zakoupení tedy není třeba toto ošetření opakovat.

Tyto prostředky určené k ošetřování masivu se vyrábějí z přírodních olejů s přidanými alkydovými pryskyřicemi a malým množstvím rozpouštědla. Olejem se napouští vnější vrstva dřeva a dochází k uzavření pórů. Zároveň se tímto postupem nijak nenaruší přirozená kresba dřeva.

olej03

Naolejované dřevo je odolné vůči vodě, mastnotě a běžně dostupným čisticím prostředkům. Aplikace navíc desku zpevní, nemusíte se tak obávat na ni postavit třeba i horký hrnec. Dobře ošetřené dřevo je natolik pevné, že se ostatně používá i pro výrobu desek kuchyňské linky.

Ošetření nábytku u vás doma

K pravidelnému ošetření nábytku u vás doma je nejlepší použít doporučené přípravky pro olejovaný masivní nábytek. Vyrábějí se různými způsoby, mohou být minerálního, rostlinného nebo živočišného původu. Pořídit si je můžete v tekuté, pastovité formě nebo v pevných tyčinkách a v různých odstínech. Na našeho e-shopu je možné zakoupit voskovou údržbu od firmy OSMO ve spreji či plechovce.

Výhodou aplikace těchto ochranných prostředků je zvýšení odolnosti zejména proti vlhkosti. Obsahují často voskový podíl, který ochrání dřevěný povrch delší dobu dokonce i před rozlitou tekutinou.

Vosk se ale nevsakuje, pouze vytvoří vrstvu na povrchu dřeva, tzv. mikrofilm. Ani u vosku se nemusíte bát toho, že by překryl přirozenou kresbu materiálu.

Oleje a vosky na dřevo se svými vlastnostmi velmi dobře doplňují, proto se můžete rovněž setkat v obchodech se směsí oleje a vosku.

olej02

K ošetření se používají i tzv. politury. To jsou přípravky, které obsahují drobné barevné pigmenty. Slouží k oživení vzhledu nábytku, obnově barev a lze s jejich pomocí do jisté míry kamuflovat i škrábance nebo další drobná poškození.

Čemu se při péči o masiv vyhnout

Jednoznačně se naopak vyhněte abrazivním prostředkům. Stejně tak byste neměli používat žádná rozpouštědla.

Mějte rovněž na paměti, že žádnému dřevu nesvědčí nadměrná vlhkost. Masivní dřevěný nábytek je proto nutné chránit před dlouhodobým působením vody a vodních par. Dochází totiž ke smršťování a rozpínání materiálu. Vlhkost v místnosti by se měla konstantně pohybovat okolo 45-55 %.

Zcela přirozená vlastnost, které se naopak nedá zabránit, je postupné tmavnutí dřeva. K tomu dochází časem a vlivem slunečního záření. Berte to jako přirozené „stárnutí do krásy“.

Kromě této základní údržby je masivní jídelní stůl poměrně nenáročný na péči další. Běžné nečistoty postačí odstranit suchou nebo jemně navlhčenou utěrkou. Suchým hadříkem neprodleně odstraňte i vše, co vám na stůl případně ukápne nebo vyteče.