Únorová akce! Doprava ZDARMA na vše až do zaplnění kapacity!

Jaké dřevo a jeho zpracování zvolit pro zahradní nábytek?

V naší firmě vyrábíme stylový masivní zahradní nábytek, nejvíce venkovní stoly a lavice. Při výrobě používáme různé dřevo takovým způsobem, abychom maximalizovali životnost nábytku a zachovali jeho rozumnou cenovou dostupnost. Pojďme se společně podívat, jaké jsou výhody ale i nevýhody různých typů dřev a jeho zpracování.

Druhy dřeva

smrkové dřevoSmrkové dřevo - ze smrkového dřeva vyrábíme zahradní masivní lavice Vrána, odkládací stůl Havran, masivní odkládací stolek Straka, a také venkovní lavici Kavku či stůl Krkavec. Používáme masivní hranoly profilu 10x10 cm (Krkavec, Kavka), případně 30x30 cm (Vrána, Havran, Straka). Smrkové dřevo je z našich dřevin spíše měkčí, ovšem obsahuje pryskyřici, která úspěšně pomáhá dřevu zvládat venkovní podmínky (déšť, sníh). Nicméně pro zachování co nejdelší životnosti nábytku je nutné dodržet některé podmínky - nezbytná je pravidelná údržba, ideálně 1x ročně před zimou provést renovační nátěr horní části nábytku tenkovrstvou olejovou lazurou. Dále zajistit, že smrkové dřevo není nikde v kontaktu s půdou, rychle by totiž docházelo k hnilobě a rychlé degradaci.

Pro zvýšení životnosti smrkového dřeva je velmi vhodná technika "opálení", což je prastarý způsob impregnace dřeva původem z Japonska. Při poctivé pravidelné údržbě nábytek ze smrkového dřeva vydrží ve velmi dobré kondici mnoho let.

modřínové dřevoModřínové dřevo - z modřínu vyrábíme stůl Chřástal, lavice Sojku či Čečetku, a také alternativně již zmíněný stůl Krkavec s lavicí Kavkou. Modřínové dřevo je velmi oblíbené pro zahradní nábytek z důvodu velmi slušné trvanlivosti, která je daná velkým obsahem pryskyřice, která působí jako přirozená impregnace dřeva. Určitou nevýhodou však může být paradoxně právě velký obsah pryskyřice. Ta totiž ze dřeva zejména v prvních letech "vystupuje" a ukazuje se ve formě drobných kapiček či drsného povrchu. Při vhodném nátěru olejovou lazurou či opálení se však modřín odměňuje dlouholetou trvanlivostí a dobře snáší přímý exteriér, déšť či UV ze slunce. Velmi dobré výsledky a zvýšení životnosti nábytku z modřínu také přinese "opálení". Velmi podobné vlastnosti jako modřín má také borovice.

 

dubové dřevoDubové dřevo - z dubu si u nás můžete nechat vyrobit venkovní stůl Chřástal, lavici Sojku a Čečetku. Dubové dřevo je velmi tvrdé a perfektní pro interiérový nábytek, obsahuje však minimum pryskyřice, která by dřevo venku přirozeně chránila. V případě přímých venkovních podmínek dubové dřevo podobně jako jasan velmi rychle šedne či černá. Také se z něj relativně rychle vyplavuje jakákoliv ochrana lazurami. Proto doporučujeme nábytek z dubu chránit před deštěm pergolou či jiným přístřeškem, v případě přímých exteriérových podmínek provádět pravidelné renovační nátěry. Pokud vám nevadí šednutí nábytku, je možné dub nechat venku a nenatírat jej.

Zpracování dřeva

Venkovní podmínky, velké střídání teploty a vlhkosti má za následek, že dřevo neustále "pracuje".  Nedoporučujeme pro venkovní nábytek používat masivní desky, které používáme pro interiérový nábytek. Ty jsou vyrobené z rozřezaných a následně slepenými lamel. Taková deska se venku po několika letech velmi pravděpodobně zkroutí, zvlní či popraská, protože každá lamela se v takto slepené desce chová venku trošku jinak. Mnohem vhodnější je nábytek vyrobit z jednotlivých nařezaných prken, které jsou poskládané vedle sebe s minimálními 3-5 mm širokými mezerami a celá deska je spojena zespodu dřevěnými svlaky. Tyto mezery jsou důležité pro neustálý "pohyb" dřeva. Také jsou ideální pro odvod srážkové vody a nedochází k usazení vody na větší ploše desky.

Ochrana dřeva

Největším nepřítelem dřevěného zahradního nábytku je UV záření ze slunce a neustále měnící se vlhkost. Snažte se nábytek před těmito vlivy co nejvíce chránit. V případě, že je nábytek umístěn bez ochrany zastřešením a chcete, aby vám co nejdéle vydržel, pak je téměř nezbytné jej natřít venkovní lazurou. Mnoho zákazníků žádá, aby dřevo mělo původní přirozený odstín a požaduje nátěr bezbarvým nátěrem. Zde je však nutné si uvědomit, že bezbarvá lazura VŮBEC nechrání před UV zářením a takový nábytek velmi rychle začne šednout či černat. Proto velmi doporučujeme zvolit lazuru s pigmentem, která sice určitým způsobem ovlivní původní vzhled dřeva, ale tímto krokem zcela zásadním způsobem ovlivníme životnost a vzhled nábytku. Velice zajímavou alternativou je zakonzervování dřeva jeho "opálením", což je prastará forma impregnace. Opálené dřevo je na povrchu ustrnuté a tím odolává veškerým klimatickým podmínkám mnoho let.

Volba vhodného dřeva, zpracování a jeho ochrany venku je velmi důležitá pro to, abyste se svým nábytkem byli spokojeni a užívali si jej dlouhé roky. V případě dotazů vám velmi rádi poradíme. Neváhejte nás kontaktovat!